Jak dosáhnout vypracovaného břicha: Nejlepší cviky na svaly břicha odborníky ze Sport magazínu

Cviky Na Břicho

Pokud hledáte účinné cviky na břicho, máte štěstí! V článku se dozvíte jednoduché, ale efektivní cviky, které vám pomohou získat svalnaté a pevné břišní svaly. Mnoho lidí si myslí, že cvičení na břicho zahrnuje pouze klasické sed-lehy, avšak existuje mnoho různých cviků, které můžete provádět doma bez nutnosti návštěvy posilovny. Tyto cviky jsou vhodné pro každého bez ohledu na věk a úroveň kondice. Postupujte s námi krok za krokem a získejte svůj vytoužený šestipack!

Důležitost cvičení na břišní svaly

Cvičení na břišní svaly je důležitou součástí každého tréninkového plánu. Silné a vypracované břišní svaly nejen vypadají dobře, ale také slouží jako podpora pro naše tělo při každodenních aktivitách, jako je například chůze, běh, zvedání zavazadel či jiných předmětů.

Existuje mnoho různých cviků na břicho, které můžete začlenit do svého tréninku. Jedním z nejúčinnějších cviků je klasický kroužek. Lehněte si na záda s pokrčenými koleny, nohy položené na zemi a ruce za hlavou. Následně se snažte zvedat hlavu a ramena směrem k nohám, aniž byste zvedali záda ze země. Tento cvik opakujte několikrát na každé straně.

Dalším skvělým cvikem na břicho jsou tzv. planky. Lehněte si na zem na břicho, položte si dlaně na zem a zvedněte se do pozice, kdy se držíte pouze na rukách a špičkách nohou. Tuto pozici držte co nejdéle. Tento cvik posiluje nejen břišní svaly, ale také zpevňuje záda.

Dalším oblíbeným cvikem jsou tzv. nožní švihadla. Lehněte si na záda se vzpaženýma nohama a snažte se je střídat jako při plavání kraul. Tento cvik je skvělý na posílení spodních břišních svalů.

Když budete pravidelně cvičit na břišní svaly, můžete očekávat nejen větší sílu a výdrž, ale také pevnější a vypracovanější břicho. Nezapomeňte ale, že je důležité dodržovat správnou techniku a cvičit pravidelně, aby byly výsledky patrné co nejdříve.

Základní cviky na břicho

Když se řekne cviky na břicho, většina lidí si vybaví klasický sed-leh, při němž ležíme na zádech a zvedáme horní část těla. Tento cvik je sice efektivní, ale existuje mnoho dalších jednoduchých a účinných způsobů, jak posilovat střed těla.

Prvním cvikem jsou tzv. planky. Tyto cviky jsou založeny na statickém držení těla v jedné pozici s napnutým břišním svalstvem. Existují různé varianty planků, například planky na předloktích, planky na rukou či planky s posunutím těla do strany. Důležité při provedení jakékoli varianty je udržet správnou pozici těla – pánev by měla být v rovině s rameny a lopatkami, zadní strana krku by měla být prodloužená a tělo by mělo být pevně napnuté. Planky dokonale posilují celé břišní svalstvo, ale také zapojují další partie jako jsou záda a hýždě.

Dalším účinným cvikem jsou nožní zdvihy. Tyto cviky jsou zaměřeny především na nižší část břišního svalstva. Provedení je velmi jednoduché – lehneme si na záda a položíme ruce pod hýždě. Nohy pokrčíme v kolenou a zvedáme je do polohy, kdy jsou kolena přímo nad páneví. Poté pomalu spouštíme nohy dolů a opět zvedáme. Při celém pohybu je důležité udržet zpětnou rovnováhu, tedy neprotahovat záda a nedotýkat se nohama země.

Posledním cvikem jsou pak tzv. russian twisty. Jedná se o cvik, při němž sedíme na zemi a držíme v rukou jednu nebo dvě činky. Tělo se lehce naklání dozadu, nohy pokrčené v kolenou jsou položené na zemi. Poté se celé tělo otáčí na jednu a druhou stranu s nataženými pažemi a činky. Při této variantě cviku je důležité udržet správnou pozici ramen a záda. Cvik russian twisty dokonale posiluje břišní svaly a také bederní partii.

Pokud chcete mít pevné břicho, rozhodně nezapomínejte na různorodost cviků. Vyzkoušejte všechny tři zmíněné varianty a zařaďte je do vašeho tréninkového plánu. Vaše břišní svaly vám budou děkovat!

1. Klasický kříž

Cviky na břicho patří mezi nejoblíbenější tréninkové aktivity pro mnoho lidí. Jedním z nejoblíbenějších cviků na břicho je klasický kříž.

Klasický kříž je cvik na břicho, který aktivuje nejen přední svaly břišní stěny, ale také zpevňuje svaly zad a boků. Tento cvik je velmi efektivní a může být prováděn kdekoliv a bez pomůcek.

Jak na to? Lehni si na záda, s nohama ohnutýma v kolenou a chodidly na zemi. Polož si ruce podél těla a zvedni ramena a hlavu ze země. Následně ohni tělo doleva, dokud pravý loket nedotkne levého kolena. Poté se vrať do výchozí polohy a proveď totéž na opačnou stranu.

Je důležité vykonávat cvik správně a s kontrolou pohybu. Snažte se udržet břicho stále stahnuté a vyvarujte se tahání hlavy nebo přetěžování krku.

Klasický kříž je skvělým způsobem, jak posílit břišní svaly a vytvořit pevnější a atraktivnější siluetu. Zahrnutím tohoto cviku do své tréninkové rutiny můžete dosáhnout výborných výsledků.

2. Sit-up

Dobrý den, vítám vás u dalšího dílu série cviků na břicho! Dnes se společně podíváme na druhý cvik, kterým jsou sit-upy.

Sit-upy jsou jedním z nejefektivnějších cviků na posílení břišních svalů. Pokud je provádíme správně, zapojíme při nich celou škálu svalů, a to nejen břišní partie, ale také dolní záda, hýždě a stehna.

Jak na to? Lehněte si na záda s koleny pokrčenými a chodidly položenými na zemi. Zhluboka se nadechněte a při výdechu se postupně zvedejte nahoru a snažte se dotknout holeněmi svých chodidel. Při pohybu se snažte udržet hlavu a ramena vzpřímené, abyste maximalizovali zapojení břišních svalů. Poté se pomalu spouštějte zpět dolů a opakujte.

Je důležité mít na paměti, že pokud máte problémy s dolním zádovým páteří, není tento cvik pro vás vhodný. V takovém případě doporučuji konzultovat cvičební plán s fyzioterapeutem.

Doufám, že vám tento návod pomůže při správném provedení sit-upů a že se brzy opět uvidíme u dalšího dílu série cviků na břicho!

3. Plank

Jestliže hledáte efektivní cviky na břicho, nejlépe vyzkoušejte 3. plank. Tento cvik je účinný nejen pro posílení břišních svalů, ale také pro zlepšení celkové stability těla.

Jak na to? Položte se na zem a přitiskněte dlaně k zemi podél těla. Následně se zvedněte na loktech a špičky nohou a udržujte tuto polohu po dobu 30-60 sekund. Během cvičení je důležité udržovat správnou polohu těla a hlavně se neprohýbat v bedrech.

Pokud nebudete vědět, jak začít, zkuste plank nejdříve v modifikované verzi s podporou kolen a loktů. Postupně zvyšujte dobu držení polohy a přidávejte další opakování.

Zařazením 3. plank do vašeho tréninkového plánu posílíte nejen břišní svaly, ale i zlepšíte stabilitu těla. A to vše bez nutnosti návštěvy posilovny.

Pokročilé cviky na břicho

Pokročilé cviky na břicho jsou skvělým způsobem, jak posílit svůj střední svalový korzet a zlepšit celkovou stabilitu těla. Pokud jste již vyzkoušeli základní cviky na břicho, jako jsou klasické držení nohou ve vzduchu nebo sit-upy, je čas se posunout o krok dál a vyzkoušet některé z těchto pokročilých cviků.

Prvním cvikem je vzpírání nohou na hrazdě. Postavte se pod hrazdu a uchopte ji širokým úchopem. Pomocí svého středu zvedněte nohy až k hrazdě a držte je tam několik sekund. Poté spusťte nohy a opakujte cvik.

Dalším účinným pokročilým cvikem je plank s dotykem ramen. Položte se do pozice planku, tedy na předloktí a špičky nohou. Následně jednou rukou dotkněte protilehlého ramene a vracejte se zpět do pozice planku. Poté opakujte cvik s druhou rukou.

Posledním cvikem, který byste měli vyzkoušet, je leg raise s rotací. Lehněte si na záda a dejte ruce pod zápěstí. Následně narovnejte nohy a zvedejte je nahoru směrem k stropu. Když jsou nohy ve vzduchu, proveďte rotaci dolů na jednu stranu a poté rotaci na druhou stranu. Opakujte tento cvik několikrát.

Máte-li potíže s provedením těchto pokročilých cviků na břicho, nezapomeňte, že je důležité začít s menším počtem opakování a postupně zvyšovat náročnost cviků. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, obraťte se před zahájením cvičení na svého lékaře. S tímto návodem na pokročilé cviky na břicho se můžete těšit na silnější a pevnější střed těla!

1. Russian twist

Jeden z nejoblíbenějších cviků na břicho je Russian twist. Tento cvik se zaměřuje na posílení břišních svalů a také pomáhá zlepšit rovnováhu.

Pro provedení cviku si posaďte na zem s koleny pokrčenými před sebou. Držte si ruce před hrudníkem a lehce se nakloňte dozadu. Zvedněte nohy a narovnejte je, aby vytvořily úhel asi 45 stupňů s podlahou. Tento postoj by měl být stabilní a pohodlný.

Nyní se můžete začít pootáčet z levé na pravou stranu a zpět, stále držíce ruce před hrudníkem. Důležité je, abyste udrželi střed těla stabilní a neplavali se při pohybu. Soustřeďte se na břišní svaly a snažte se je co nejvíce zapojit.

Pro dosažení co nejlepších výsledků opakujte tento cvik 10-15 krát na každou stranu. Pokud chcete cvik ztížit, můžete držet před hrudníkem kouli nebo závaží.

Nicméně, pamatujte si, že k dosažení viditelných výsledků břišních svalů je třeba trpělivosti a pravidelnosti v tréninku. Takže nevzdávejte se a pokračujte v tréninku!

2. V-up

Hledáte efektivní způsob, jak posílit své břišní svaly? Máme pro vás skvělý tip - cvik 2. V-up. Tento cvik je ideální pro posílení středu těla a výrazně přispívá k zlepšení celkového vzhledu vašeho břicha.

Jak na to? Lehněte si na záda s nohama vzpaženýma a pokrčenýma kolenama, ruce dejte v prostor mezi vašimi stehny. Pak zvedejte horní a dolní část těla a snažte se dosáhnout svýma rukama ke svým kotníkům. Pokud se vám to zdá příliš náročné, můžete začít s menším počtem opakování a postupně zvyšovat náročnost.

Tento cvik je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí posílit své břišní svaly a zlepšit tvar svého břicha. A co je nejdůležitější, cvik 2. V-up můžete dělat kdykoliv a kdekoli, stačí jen pár minut volného času. Takže co ještě čekáte? Vyzkoušejte to!

3. Scissor kicks

Cviky na břicho jsou nezbytnou součástí každého tréninkového plánu, neboť pomáhají posílit břišní svaly a zlepšit celkovou stabilitu těla. Jedním z nejúčinnějších cviků pro břicho jsou scissor kicks, které se zaměřují na dolní část břicha.

Pro správné provedení cviku si lehněte na záda s rukama podél těla a nohy natáhněte k stropu. Pomalu a kontrolovaně začněte nohy střídat tak, aby se jedna noha pohybovala nahoru a druhá dolů. Při pohybu by měl být nádech a výdech podobný tahu při plavání kraule.

Důležité je dávat pozor na správnou polohu páteře a nedovolit, aby se vám během cviku odlepil spodní díl zad od podložky. Dále dbajte na to, aby se nohy při pohybu nepřekrývaly, ale stále zůstávaly ve vodorovné poloze.

Pro začátečníky doporučujeme začít s menším počtem opakování a postupně cvik zvyšovat. Ideální je provést 3 série po 10-15 opakováních s krátkou pauzou mezi nimi. Pokud už cvik zvládáte a chcete zvýšit jeho náročnost, můžete přidat do pohybu balanční míček nebo zátěžové činky.

Scissor kicks jsou skvělým cvikem na břicho, který vám pomůže posílit dolní část břišních svalů a zlepšit celkovou stabilitu těla. Není však nutné tento cvik dělat každý den, stačí ho vkládat do svého tréninkového plánu alespoň jednou týdně.

Cvičení na břicho s pomocí nástrojů

Cviky na břicho jsou pro mnoho lidí často velkým výzvou. Nicméně, s pomocí některých nástrojů můžete svůj trénink zefektivnit a dosáhnout rychlejších výsledků.

Prvním nástrojem, který může pomoci, jsou gymnastické kruhy. Tyto kruhy nejen posilují břišní svaly, ale také pomáhají zlepšit rovnováhu a dodávají vašemu tréninku novou dimenzi. Skvělým cvikem na kruhy je například "kruhové těsnění", při kterém se zavěsíte na kruhy a střídavě přitahujete kolena ke hrudníku.

Druhým nástrojem jsou bosu míčky. Tyto míčky jsou nejen skvělým prostředkem pro trénink koordinace, ale také pomáhají aktivovat hluboké břišní svaly. Cviky, které lze provádět na bosu míčcích, zahrnují "stabilitní krok" nebo "šípový vzorec".

Třetím nástrojem jsou trx pásy. Tyto pásy vám umožňují provádět cviky na břicho s větším důrazem na svaly, které jsou jinak obtížněji přístupné. Skvělým cvikem na trx pásy je například "uzavření nohou", při kterém ležíte na zádech a nohy máte zavěšené do pásů. Poté zvedáte nohy směrem k stropu a udržujete napětí v břišních svalech.

Použití těchto nástrojů může vaše cvičení na břicho výrazně zlepšit a posunout vaše výsledky na vyšší úroveň. Samozřejmě, není to jediný způsob, jak trénovat břišní svaly, ale když se používají správně, mohou být velmi účinné.

1. Bosu ball crunch

Pokud hledáte účinné cviky na břicho, zvažte zařazení Bosu ball crunch do vašeho tréninkového plánu. Tento cvik je zaměřený především na posílení přední stěny břišní, svalů bránice a také dolní části zádových svalů.

Jak na to? Nejprve si připravte Bosu míček. Sedněte si na něj a zvolte si správnou pozici zad. Chodidla nechte na zemi a stiskněte je co nejvíce k sobě. Ruce si dávejte za hlavu a míček držte mezi lýtky.

Nyní můžete začít. Začněte pomalými a hlubokými nádechy a výdechy. Následně se pomalu zvedněte a přitáhněte hlavu k pasu. Dbejte na to, aby jste neměli vypouklé záda a brzy se vrátíte zpět do výchozí pozice.

Pokud se vám cvik začíná dařit, můžete přidat pár opakování a postupně zvyšovat počet. Nezapomeňte si však dát pozor na správnou techniku, aby jste se vyhnuli případným zraněním.

Vyzkoušejte Bosu ball crunch a zjistěte, jaký to udělá rozdíl pro vaši postavu!

2. Ab roller

2. Ab roller - návod na správné provedení cviků na břicho

Cvičení na břicho jsou součástí téměř každé fitness rutiny. Jedním z nejúčinnějších nástrojů pro posilování svalů břicha je Ab roller. V tomto článku vám přinášíme návod na správné provedení cviků na břicho s Ab rollerem.

1. Postavte se na kolena a položte Ab roller před sebe. Ruce položte na nástroj ve vzdálenosti ramen.

2. Pomalu se snažte posunout Ab roller před sebou tím, že se s ním přetáčíte na předloktí. Dbejte na to, abyste udrželi správnou pozici těla - záda by měla být rovná a břišní svaly napnuté.

3. Když se posunete k maximálnímu bodu, zůstaňte na chvíli v této pozici a poté se pomalu vraťte zpět na začátek cviku.

4. Opakujte cvik minimálně 10x.

Doporučujeme provádět cviky na břicho s Ab rollerem 2-3x týdně, přičemž počet opakování a sérií můžete postupně zvyšovat.

Nezapomeňte, že kromě pravidelného cvičení je pro posílení svalů břicha důležité také správné stravování a dostatečný přísun tekutin. Sledujte svůj pokrok a neztrácejte motivaci - pevné svaly břicha nejsou jen o estetickém efektu, ale také o zdraví celého těla.

3. Swiss ball pike

Hledáte efektivní cviky na břicho? Swiss ball pike by mohl být tou správnou volbou pro vás! Tento cvik spojuje výhody klasických sklapovaček s přínosem stability a rovnováhy získanými z práce s gymnastickými míči.

Jak na to? Začněte tím, že si položíte gymnastický míč vedle sebe a položíte ruce na zem, přičemž se opřete o ně v pozici klasického planku. Nohy položte na gymnastický míč a postupně zvedejte boky, dokud vytvoříte tvar písmene V. Poté se vracejte zpět do původní pozice a opakujte.

Pamatujte si, že správná technika je klíčová pro úspěch tohoto cviku, a tak je důležité postupovat pomalu a kontrolovaně. Opakujte tento cvik po dobu 3 až 4 sérií po 10 až 15 opakování, aby vaše břišní svaly získaly optimální přínos z této účinné cvičební rutiny.

Vyzkoušejte tento cvik na břicho, abyste posilnili své jádro a zlepšili svou postavu! S trochou trpělivosti a pravidelnou prací můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků.

Časté chyby při cvičení na břišní svaly

Pokud se snažíte posilovat břišní svaly pomocí cvičení, je důležité věnovat pozornost správnému provedení cviků. Bohužel, mnoho lidí dělá při cvičení na břišní svaly časté chyby, které mohou vést k neefektivnímu tréninku nebo dokonce k zranění. V tomto článku se podíváme na některé z nejčastějších chyb při cvičení na břišní svaly a ukážeme vám, jak tyto chyby překonat.

První chybou je nedostatečná kontrola břišních svalů během cvičení. Mnoho lidí neuvědomuje si, že při cvičení na břišní svaly by měli cítit napětí v oblasti břicha. Pokud necítíte, jak se břišní svaly při cviku stahují, pravděpodobně cvik neděláte správně. Nezapomeňte se soustředit na stahování břišních svalů během cviku, abyste byli schopni maximalizovat výpadek a dosažení požadovaných výsledků.

Druhou častou chybou je přílišný důraz na kvantitu místo kvality. Mnoho lidí se snaží dokonat co nejvíce opakování cviku na břišní svaly, ale nedbají na správné provedení cviku. Pokud dáváte přednost množství opakování před kvalitou provedení cviku, ztrácíte na efektivitě a pravděpodobně se vystavujete riziku zranění. Místo toho zkuste cviky na břicho provádět pomaleji a s větší kontrolou, a to i když to znamená snížení počtu opakování.

Třetí chybou je opomíjení dalších břišních svalů. Mnoho lidí cvičí pouze jeden druh cviku na břišní svaly, jako jsou například klasické sit-upy, a opomíjí další svaly v oblasti břicha. Pro dosažení co nejlepších výsledků je důležité cvičit i další břišní svaly, jako jsou například dolní břišní svaly a svaly v oblasti boků. Doporučujeme zkombinovat různé cviky na břišní svaly, aby byla celá oblast břicha rovnoměrně zatížena.

Poslední chybou je nedostatečné nastavení tělesné polohy při cviku. Pokud máte špatnou tělesnou polohu, může to vést k neefektivnímu tréninku a zraněním. Při cvičení na břišní svaly byste měli mít správnou tělesnou polohu se zvednutým hrudníkem a spodní částí zad přitlačenou k podložce. Pokuste se udržovat stálou polohu během cviku a zabránit kývání tělem, což může vést k napětí jiných partií svalů.

Vítejte v klubu těch, kteří chtějí mít krásné břicho! S návody na správné provedení cviků a zdůrazněním správné techniky, jste na dobré cestě k dosažení svých cílů a získání silných a zpevněných břišních svalů. Ujistěte se, že cviky na břicho cvičíte správně a že neuděláte některou z výše zmíněných chyb. S pravidelnými tréninkovými plány a tělesnou aktivitou se brzy dostanete do formy a budete moci ukázat své nové "six-pack" tělo!

Závěr a doporučení pro trénink břišních svalů.

Trénink břišních svalů je důležitou součástí každého cvičebního plánu. Existuje mnoho cviků na břicho, které mohou být velmi efektivní při posilování těchto svalů. Nicméně, jako u každého tréninkového plánu, je důležité dbát na správnou techniku a postupně zvyšovat zátěž.

Nejlepší cviky na břicho zahrnují klasické zkracovače, planky, nožní zdvihy a šikmé zkracovače. Tyto cviky lze provádět s vlastní vahou těla, nebo s použitím dalších pomůcek, jako jsou například cvičební míče nebo posilovací stroje. Důležité je začít s menší zátěží a postupně ji zvyšovat v závislosti na vaší kondici.

Kromě cviků na břicho je důležité zapojit i další svalové skupiny, jako jsou například zádové svaly. Posilování těchto svalů může pomoci při prevenci zranění a zlepšit celkovou stabilitu vašeho trupu.

V neposlední řadě je důležité brát v úvahu vaši stravu a hydrataci. Strava bohatá na proteiny a další živiny může pomoci při budování svalové hmoty, zatímco dostatečný příjem vody udržuje správnou hydrazi svalů.

V tomto článku jsme se podrobně zaměřili na cviky na břicho a jak je správně provádět. Pokud budete dodržovat správnou techniku, postupně zvyšovat zátěž a zapojovat i další svalové skupiny, budete mít efektivní tréninkový plán na posilování břišních svalů.

Publikováno: 20. 03. 2023

Kategorie: sport

Autor: Monika Kubišová

Tagy: cviky na břicho | návod