Kofein v Yerba Maté a kávě a několik důvodů, proč je lepší vybrat Yerbu

Zatímco největšími producenty kávy jsou mimoevropské země (Brazílie, Vietnam, Kolumbie nebo Indonésie) v konzumaci kávy vedou Finové. Průměrný Fin totiž vypije zhruba 12 kilogramů kávy za rok. Češi v téhle statistice poměrně zaostávají. V průměru vypijeme necelá 4,5 kila ročně. Stále častěji totiž dáváme přednost jiným kofeinovým alternativám třeba v podobě Yerba Maté.

Kofein aneb Seznamte se, prosím

Když se řekne kofein, většina z nás si představí šálek horké kávy. Kofein ovšem obsahují i čajové listy, plody guarany nebo kakaové boby. Mezi přírodní zdroje patří třeba i zmíněný Yerba Maténápoj z cesmíny paraguayské, která dorůstá v běžných podmínkách až 20 metrů.

Kromě kofeinu, který má významné povzbuzující a stimulační účinky najdeme v Yerba Maté také třísloviny, teofylin (ten stimuluje nervový systém, zrychluje srdeční tep a zvyšuje krevní tlak), vitaminy A, B, C, antioxidanty a silice, díky kterým má nápoj výraznou chuť a aroma. Zmínit musíme i saponiny, které mají močopudný účinek a kyselinu chlorogenovou, která je běžnou součástí zelených káv a stimulujících nápojů.

Jak funguje kofein v kávě a v Yerba Maté?

Někteří citlivější jedinci si na kávě nemohou pochutnávat tak, jak by si přáli. Během konzumace u nich totiž dochází k celé řadě nežádoucích účinků. Od přechodně zvýšeného krevního tlaku a vyššího tepu, přes roztěkanost, až po nemožnost soustředit se.

Nutno podotknout, že výše uvedené příznaky při popíjení Yerba Maté nehrozí. Kofein a další stimulační látky obsažené v cesmíně paraguayské, se totiž do těla uvolňují postupně, takže nedochází ke skokovému nárůstu a následně úbytku energie. Yerba Maté je proto vhodná i pro citlivější jedince, kterým káva nedělá dobře.

Kdy si dopřát Yerba Maté?

Yerba Maté má podobně jako velejemný čaj matcha nebo káva tu výhodu, že se dá pít na spoustu způsobů a každý ji pije tak. Ideální pro popíjení Yerba Maté je kalabasa, kterou můžete pořídit vyrobenou z tradičních i moderních materiálů.

A odpověď na otázku, kdy si dát Maté vlastně neexistuje. Dopřejte si voňavý nápoj vždy, když na něj budete mít chuť. Pamatujte, že tělo může na kofein reagovat jinak, a proto jej toleruje v různých koncentracích. Podle vědeckých publikací je optimální dávka mezi 1/4 a 3/4 nádoby, přesněji asi 30 gramů sušeného Yerba Maté denně.

Publikováno: 17. 10. 2023

Kategorie: zdraví a kondice

Autor: Monika Kubišová