Trápí vás vybočený palec? Zbavte se bolesti a vraťte se do formy!

Vybočený Palec

Co je vybočený palec?

Hallux valgus neboli vybočený palec trápí spoustu lidí. Jde o nepříjemnou deformitu, kdy se palec u nohy začne naklánět k vedlejším prstům a kloub na jeho bázi naopak vystupuje ven. Když se tohle stane, může to pěkně bolet, noha oteče, začervená se a chůze je pak docela utrpení. U některých to dojde tak daleko, že každý krok je za trest.

Co přesně tohle způsobuje, to nikdo úplně neví. Odborníci se ale shodují, že za tím stojí mix genetiky a toho, jak se k nohám chováme. Problém můžou způsobit třeba boty s úzkou špičkou nebo jehlovými podpatky. Taky to často běží v rodině, nebo se to objevuje u lidí s plochýma nohama či revmatoidní artritidou.

Jak na to? To záleží, jak moc je palec vybočený a jak moc to člověka omezuje. Ze začátku stačí rozumné boty, speciální vložky do bot a pár cviků. Když už je to horší, může pomoct jedině operace - ta palec srovná a uleví od bolesti.

Příčiny vzniku deformity

Vybočený palec je nepříjemná věc, která se objevuje na palcovém kloubu u nohy. Může za to spousta různých věcí, často jich působí několik najednou. Nejvíc to ovlivňují geny - když má někdo z rodiny tenhle problém, je docela pravděpodobné, že ho budete mít taky. Hodně záleží i na tom, jaké boty nosíte. Hlavně ty na vysokém podpatku nebo s úzkou špičkou nejsou vůbec dobré - mačkají prsty k sobě a palec se pak křiví. Zajímavé je, že tohle trápí hlavně ženy, chlapi tím tolik netrpí. Problémy můžou nastat i kvůli nadváze, plochým nohám nebo třeba revmatoidní artritidě a některým nervovým onemocněním. Je fakt důležité začít to řešit co nejdřív, aby se to nezhoršovalo a nevznikly další potíže.

Typické příznaky a projevy

Vybočený palec, kterému doktoři říkají hallux valgus, se pozná tak, že se palec u nohy začne tlačit k ostatním prstům. Když se tohle stane, většinou to dost bolí - jak při chůzi, tak když odpočíváte. Boty pak tlačí na bolavé místo a kloub se zanítí. Časem se může objevit červený otok a kůže kolem palcového kloubu ztvrdne. Když se to zhorší, palec se může dostat pod druhý prst nebo přes něj. To pak člověk těžko shání boty, které by mu seděly, a noha se hůř ohýbá. Pokud se vybočený palec dlouho neřeší, můžou se objevit další problémy - otlaky, kuří oka, křivé prsty a bolesti v noze, kotníku nebo i v zádech. Proto je fakt důležité zajít k doktorovi co nejdřív, než se to zhorší.

Možnosti diagnostiky

Když máte vybočený palec, je potřeba nejdřív zajít k doktorovi na pořádné vyšetření. Doktor se podívá, jak moc je palec vybočený, jestli s ním můžete hýbat a kde přesně vás bolí. Taky se vás zeptá na různé věci - třeba jak dlouho už vás to trápí, jestli můžete normálně chodit a jaké boty vám dělají problémy. Pak vás pošle na rentgen, aby viděl, co se přesně děje uvnitř. Na rentgenovém snímku je krásně vidět, jak moc je palec vybočený a v jakém stavu jsou kosti a klouby. Podle všech těchto zjištění vám pak doktor navrhne nejlepší způsob léčby - buď to půjde vyřešit bez operace, nebo bude potřeba chirurgický zákrok.

Konzervativní léčba

Když se u vás objeví vybočený palec, není hned nutné spěchat na operaci. Existuje řada možností, jak zmírnit potíže a zpomalit zhoršování tohoto problému. I když konzervativní přístup operaci nenahradí, může vám pomoct oddálit její potřebu a hlavně - uleví od nepříjemných příznaků.

Co tedy můžete pro své nohy udělat? Základem jsou kvalitní ortopedické vložky, které upraví postavení chodidla a uleví přetíženému palci. Na noc si můžete pořídit speciální korektory nebo dlahy, které jemně narovnávají palec do správné polohy.

Hodně pomůže také pravidelné cvičení pod vedením fyzioterapeuta. Naučí vás cviky na posílení nožní klenby a protažení zkrácených svalů kolem palce. Důležité je taky přehodnotit výběr bot - rozlučte se s úzkými lodičkami a vysokými podpatky, které palec jen víc křiví.

Když vás palec bolí nebo je zanícený, lékař vám může předepsat protizánětlivé léky jako ibuprofen nebo diklofenak. Čím dřív s konzervativní léčbou začnete, tím lépe. Pokud ale potíže přetrvávají nebo se zhoršují, operace může být nevyhnutelná.

Vybočený palec, tichý svědek let strávených v nepohodlných botách, nám tiše připomíná, že i zdánlivě nepatrné volby mohou mít trvalé následky.

Zdena Urbanová

Chirurgické řešení

Pokud běžná léčba nezabírá a vybočený palec pořád bolí a omezuje vás v pohybu, je čas popřemýšlet o operaci. Různých operačních metod existuje celá řada a tu nejvhodnější vybere lékař podle toho, jak moc je palec vybočený, kolik vám je let a v jaké jste celkově kondici. Hlavním cílem operace je zbavit vás bolesti, vrátit palci normální postavení a zajistit, abyste mohli zase normálně chodit. Během zákroku chirurg upraví kosti, šlachy a vazy v palci i chodidle. Po operaci přichází období hojení, které může trvat různě dlouho podle typu zákroku a vašich osobních potřeb. V této době je potřeba poslouchat doporučení lékaře, nosit speciální botu a postupně nohu rozcházet. Čím dříve vybočený palec podchytíte a začnete řešit, tím lépe předejdete problémům a udržíte si aktivní životní styl.

Vlastnost Vybočený palec Zdravý palec
Směr palce Směřuje k ostatním prstům Směřuje rovně
Bolestivost Často bolestivý, zvlášť při tlaku Bezbolestný

Rehabilitace a prevence

Když se vám začne vyvíjet vybočený palec, je potřeba se o něj začít hned starat. Pravidelná rehabilitace a správná prevence dokážou zázraky - zpomalí zhoršování a uleví od bolesti. Základ je posilovat svaly na chodidle a pořádně protahovat zkrácené šlachy a vazy. Hodně pomáhá, když si každý den procvičujete palec a děláte kroužky nohama, aby kloub neztuhl. Do bot si pořiďte kvalitní ortopedické vložky, které podepřou jak příčnou, tak podélnou klenbu. Tím se noha dostane do správné polohy a palec nebude tolik trpět. Myslete taky na prevenci - noste pohodlné boty s dostatkem místa pro prsty a vyhněte se vysokým podpatkům. A nezapomínejte chodit na pravidelné kontroly k lékaři, ať můžete případné problémy řešit včas.

Publikováno: 27. 04. 2025

Kategorie: zdraví