Zrychlete svůj výkon s novým šejkrem na koktejly!

Shaker

Úvod do shakeru

Shaker je nezbytná součást ve výbavě každého baristy a milovníka koktejlů. Tento přístroj na míchání nápojů umožňuje dokonalé promíchání ingrediencí a vytvoření lahodného, osvěžujícího nápoje. Pokud se chystáte začít experimentovat s mixováním koktejlů doma, je úvod do shakeru tím pravým místem pro začátek. Naučíme vás základním technikám jeho používání a tipy na skvělé recepty. Připravte se na úspěšné mixování!

Historie shakeru

Pokud hledáte informace o historii shakeru, jste na správném místě. Shaker se stal nedílnou součástí koktejlového světa a datuje se až do 19. století. Jeho vynálezci jsou stále předmětem diskuze, ale bezpochyby pomohl tuto oblast gastronomie posunout kupředu. První shakery byly vyrobeny z kovu a postupně se vyvíjely s nástupem nových materiálů. Dnes existují desítky typů shakerů, od klasických "Boston Shakers" po moderní "French Shakers". Bez shakeru by neexistovala mnohá populární drink, jako například Martini nebo Margarita.

Popis shakeru

Popis shakeru:

Shaker je přístroj určený k míchání nápojů. Jeho konstrukce se skládá ze dvou hlavních částí - horního a dolního dílu. Horní část obsahuje víko s otvorem pro nalití tekutiny a sítko, které slouží k oddělení ledových kousků a dalších nežádoucích součástek nápoje. Dolní část pak tvoří mísa, ve které dochází k samotnému míchání.

Využitím shakeru můžete jednoduše připravit své oblíbené drinky jak doma, tak i v baru či restauraci. Shaker umožňuje nejen dokonalé promísení ingrediencí, ale také vytvoření správné konzistence nápoje - např. snadno lze vymačkat šťávu z citrusů nebo rozpustit cukr.

Kromě funkčnosti si však shaker oblíbili také kvůli estetickým hodnotám. Stylový design a atraktivní materiály (např. nerezová ocel) dělají z tohoto přístroje módní doplněk vaší kuchyně nebo baru.

Materiály používané při výrobě shakeru

Materiály používané při výrobě shakeru jsou klíčovými faktory pro jeho kvalitu a odolnost. Typické materiály zahrnují nerezovou ocel, sklo, plast nebo kombinace těchto materiálů. Nerezová ocel poskytuje pevnost a odolnost proti korozi, zatímco sklo má vynikající optické vlastnosti a je ideální pro mixování ingrediencí bez zbytečného rozbití. Plastové shakery jsou lehké a snadno se udržují, což je důvod, proč jsou oblíbené mezi lidmi, kteří cestují nebo se pohybují venku. Bez ohledu na použité materiály musí být shakery pevné a bezpečné pro použití s potravinami.

Různé druhy shakerů

Shakery jsou jedním z nejdůležitějších přístrojů v každé dobré baru. Kromě klasických shakerů existuje mnoho různých druhů, které se liší velikostí, tvarem a materiálem. Některé shakery jsou určeny pro míchání koktejlů s ledem, jiné slouží pro míchání proteinových nápojů a další jsou ideální pro přípravu smoothies. Každý profesionální barman ví, jak důležité je mít širokou škálu shakerů a umět je správně použít. Pokud hledáte skvělý shaker pro vaše oblíbené nápoje, nezapomeňte se poradit s odborníky na barové vybavení.

Jak používat shaker

Pokud jste fanouškem smoothies, proteinových shakeů nebo jiných nápojů, určitě vám bude přístroj na míchání neboli shaker k nezaplacení. Nicméně, mnoho lidí se s ním neumí správně pracovat. V tomto článku vám ukážeme, jak použít shaker jako profesionál a získat tak ty nejlepší výsledky! Od správného dávkování ingrediencí až po doporučení pro údržbu vašeho shakeru – najdete zde veškeré informace, které potřebujete k tomu, abyste si užili dokonalý nápoj stejně jako špičkový barista.

Recepty na koktejly pro shaker

Pokud máš doma shaker a rád bys vyzkoušel nějaké nové recepty na koktejly, máme pro tebe pár tipů! Shaker je skvělý pomocník na míchání různých ingrediencí a vytvoření lahodného osvěžení. Vyzkoušej například recept na tropický Mai Tai s rumem, oranžovým likérem, citronovou šťávou a grenadínou. Nebo si připrav svěží Cosmopolitan s vodkou, citronovou šťávou, cranberry džusem a likérem Cointreau. Pokud se ti líbí káva, určitě stojí za to zkusit Espresso Martini s vodkou, kávovým likérem a čerstvě namletými fazolemi. A pokud máš rád sladší varianty, můžeš si připravit zákusek ve sklenici - Mudslide s irskou whiskey, kávovým likérem Baileys a čokoládovým sirupem. Připraven k míchání? Dejme tomu!

Výhody používání shakeru

Výhody používání shakeru jsou mnohostranné a přinášejí výrazné zlepšení při přípravě různých nápojů. Shaker umožňuje snadné a rychlé míchání ingrediencí, díky čemuž je možné dosáhnout dokonalé konzistence a chuťového zážitku. Používání shakeru také usnadňuje práci s ledem, který se díky jeho tvaru snadněji drtí, což vede k lepšímu rozpuštění v tekutině. Díky této funkčnosti je možné dosahovat skvělých výsledků i bez zkušeností a znalostí barového oboru. Další výhodou shakeru je jeho mobilnost – lze ho snadno přenést kamkoliv, kde jsou nutné profesionální nápojové služby. Využít jej mohou např. bartendeři, živnostníci nebo lidé doma, kteří chtějí ochutnat dokonalý koktejl či shake po dlouhém dni.

Závěr a doporučení pro výběr shakeru

Po důkladném zkoumání a porovnávání různých typů shakerů jsme dospěli k následujícímu závěru a doporučení:

Závěr:

Shakery se liší nejen designem a velikostí, ale také svými funkcemi a materiály. Je důležité si rozmyslet, jak často budete shaker používat, co do něj budete míchat a jaké vlastnosti od něj očekáváte. Také byste měli brát v úvahu čistící postup, protože některé materiály jsou obtížné k umytí.

Doporučení:

- Zvažte, pro co konkrétně budete shaker používat. Pokud plánujete míchat především smoothie, je vhodný další typ shakeru než pro míchání koktejlů.

- Zkontrolujte materiál a konstrukci - hledat takový shaker, který bude pevný a snadno čistitelný.

- Rozhodnout se o velikosti - pokud chcete míchat menší dávky, vyberte menší shaker. Na druhou stranu pro vytvoření více porcí najednou by jste mohli potřebovat větší kapacitu.

- Vyberte si design podle vašich osobních preferencí.

Sledujte tyto doporučení, a určitě najdete ten nejlepší shaker pro vaše potřeby.

Publikováno: 10. 04. 2023

Kategorie: sport a zábava

Autor: Monika Kubišová

Tagy: shaker | přístroj na míchání nápojů