Ostrá krása: Vyberáme ten nejlepší holicí strojek pro vás

Razor

Výběr správného holicího strojku

Výběr správného holicího strojku může být složitější, než se zdá. Na trhu je nepřeberné množství typů a značek a každý slibuje ten nejhladší výsledek. Jak se v tom ale vyznat? Začněte u typu pleti a vousů. Pro citlivou pleť jsou vhodné strojky s menším počtem břitů a hydratačními prvky. Naopak pro husté vousy je lepší zvolit strojek s více břity a silnějším motorem.

Důležitý je i typ holení. Pro rychlé oholení postačí strojek s menším počtem břitů, pro důkladnější holení zvolte strojek s více břity a pohyblivou hlavicí. Nezapomínejte ani na ergonomii. Strojek by vám měl pohodlně padnout do ruky a neměl by klouzat.

Nebojte se vyzkoušet různé značky a typy, dokud nenajdete ten pravý pro vás. Ať už zvolíte jakýkoliv strojek, nezapomínejte na péči o něj. Pravidelné čištění a výměna břitů prodlouží jeho životnost a zajistí vám hladké a příjemné holení.

Typy holicích strojků

Na trhu je dnes nepřeberné množství holicích strojků a vybrat ten správný může být oříšek. Základní dělení je na strojky planžetové a rotační. Planžetové strojky se hodí pro precizní oholení a citlivou pokožku. Pracují na principu vibrací a střihají vousy mezi tenkými kovovými planžetami. Rotační strojky zase excelují v rychlosti a efektivitě. Jejich rotující hlavy s noži se přizpůsobí konturám obličeje a snadno si poradí i s delšími vousy.

Kromě těchto dvou základních typů existují i další varianty, například zastřihovače, které slouží k úpravě vousů do požadované délky, nebo strojky s integrovaným čisticím systémem pro snadnou údržbu. Při výběru je důležité zvážit typ pokožky, délku a hustotu vousů a také osobní preference.

Péče o pleť před holením

Příprava pleti před holením je stejně důležitá jako samotné holení. Teplá voda a pára pomáhají změkčit vousy a otevřít póry, což usnadňuje skluz holicího strojku a snižuje riziko podráždění. Před holením si dopřejte teplou sprchu nebo si na obličej na pár minut přiložte teplý ručník. Pro ještě lepší výsledky použijte jemný peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky a zanechá vaši pleť hladkou a připravenou na holení. Nezapomeňte také na použití kvalitního holicího krému nebo gelu, který poskytne další vrstvu ochrany a zvlhčení.

Techniky holení pro hladký výsledek

Pro dosažení perfektně hladké pokožky bez podráždění je důležité osvojit si správnou techniku holení. Začněte teplou sprchou nebo koupelí, která zjemní vousy a otevře póry. Používejte vždy ostrý holicí strojek – tupý strojek zvyšuje riziko pořezání a podráždění. Naneste dostatečné množství kvalitního gelu nebo pěny na holení, které zajistí hladký skluz strojku a hydrataci pokožky. Holte se po směru růstu vousů, abyste předešli zarůstání. Netlačte na strojek, nechte ho klouzat po pokožce. Po každém tahu strojek opláchněte, abyste odstranili nahromaděné vousy a pěnu. Po holení pokožku opláchněte studenou vodou, abyste stáhli póry. Nakonec naneste hydratační balzám po holení, který zklidní pokožku a dodá jí potřebnou hydrataci.

Tipy pro citlivou pokožku

Citlivá pokožka si žádá speciální péči. Volte jemné čistící prostředky bez mýdla a parfémů. Agresivní složky můžou narušit přirozenou ochrannou bariéru pokožky a zhoršit její stav. Po čištění pleť jemně osušte, netřete. Hydratace je klíčová, používejte hydratační krémy určené pro citlivou pleť. Vyhněte se produktům s alkoholem, mentolem a esenciálními oleji, které můžou pokožku dráždit. Nezapomínejte na ochranu před sluncem. UV záření může z worsening citlivou pokožku. Používejte opalovací krém s vysokým SPF faktorem, ideálně bez chemických filtrů. Před použitím nového produktu ho vždy otestujte na malé ploše kůže, abyste se ujistili, že nezpůsobí reakci.

Údržba holicího strojku

Pro dlouhou životnost a perfektní oholení je péče o holicí strojek klíčová. Po každém holení opláchněte hlavici strojku pod tekoucí vodou, abyste odstranili chloupky a pěnu. Pokud máte strojek s čistící stanicí, používejte ji dle pokynů výrobce. Pravidelně, ideálně jednou týdně, naneste na hlavici kapku oleje určeného pro holicí strojky a nechte krátce běžet naprázdno. Tím zajistíte hladký chod břitů a prodloužíte jejich životnost. Nezapomínejte také na čištění prostoru pod hlavicí, kde se mohou hromadit nečistoty. Použijte k tomu kartáček, který je často součástí balení. Životnost baterie prodloužíte tak, že strojek nebudete nechávat zbytečně vybitý a po úplném nabití ho odpojíte ze sítě. Dodržováním těchto jednoduchých kroků si zajistíte hladké oholení bez podráždění a prodloužíte životnost vašeho holicího strojku.

Doporučené produkty péče o pleť

Péče o pleť je jako budování domu – základy jsou nejdůležitější. Čištění pleti ráno a večer by mělo být samozřejmostí, a to i tehdy, když se nelíčíte. Používejte jemný čisticí prostředek, který vaši pleť nevysušuje. Po vyčištění pleti přichází na řadu tonikum, které pleť osvěží a připraví na další péči. Hydratační krém je nezbytný pro všechny typy pleti, i pro mastnou. Vyberte si krém, který vyhovuje vašemu typu pleti a nezapomínejte ani na oblast očního okolí, která je velmi citlivá. Alespoň jednou týdně dopřejte své pleti peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky a zanechá pleť zářivější. Nezapomínejte ani na ochranu před sluncem, a to i v zimních měsících. Používejte krém s SPF faktorem alespoň 30, abyste předešli předčasnému stárnutí pleti a vzniku pigmentových skvrn.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: krása

Autor: Hanka Vondrákova

Tagy: razor | holicí strojek